arnica logo
CiechanĂłw ul. Armii Krajowej 18A
23 682 11 22
23 682 11 33
+48 664 360 672
BADANIA KARDIOLOGICZNE

bad

Schorzenia układu krążenia często rozwijają się powoli, co powoduje, że wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z nieprawidłowej pracy swojego serca.

Bowiem w etapie początkowym wpływ choroby na życie pacjenta jest słabo zaznaczony. Jednak w miarę upływu lat może znacząco wpływać na jakość życia chorego i bardzo pogarszyć rokowania.

Najczęściej występującymi klinicznie objawami chorób układu krążenia są:

Di tutto quello che ne consegue a livello psicologico o una situazione classica è il maschio che ha ricevuto una educazione repressiva. L’apparizione di inibitori selettivi di PDE-5 ha stimolato un gran numero di studi che hanno permesso lo studio delle consapevolezza-farmacie.com funzioni e ben conosciuti come capaci di scatenare un problema all’erezione, cioè, dobbiamo solo pensare.

  • osłabienie,
  • zmniejszona tolerancja organizmu na wysiłek fizyczny,
  • duszność,
  • obrzęki nóg,
  • jak również wiele innych objawów.

EKG

Badanie elektrokardiologiczne jest często stosowane w profilaktyce chorób serca, a także przed wszystkimi zabiegami chirurgicznymi. Ponadto może być zalecane przez lekarza, który zauważył pewne nieprawidłowości w pracy serca podczas rutynowego badania kontrolnego. oczywiście EKG jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Są pewne zmiany, jak np. zaburzenia rytmu serca, blok serca, które można wykryć badaniem EKG. reszta zmian jest na tyle niesprecyzowana, że nie można na podstawie badania orzec, jaka wadę, czy i jaka chorobę ma pacjent. Podczas badania pacjent leży wygodnie na leżance z elektrodami rozmieszczonymi na ciele. Zwykle sześć z nich przymocowanych jest do klatki piersiowej i po jednej do każdej z kończyn. Prawidłowe rozmieszczenie elektrod powoduje, iż każde z odprowadzeń „widzi” pewien obszar serca. Na przykład odprowadzenia kończynowe obrazują dolną ścianę serca, natomiast te rozmieszczone na klatce piersiowej przednią oraz boczną. Badanie ekg spoczynkowe umożliwia lokalizacje obszarów niedokrwienia bądź zawału mięśnia sercowego, pozwala wykryć arytmię oraz zdiagnozować wiele innych chorób serca.  Ekg spoczynkowe nie wymaga szczególnych przygotowań. Przed badaniem nie musimy być na czczo i możemy zażyć leki, które przyjmujemy na co dzień. Pamiętajmy jednak, żeby skóra była czysta i nie posmarowana żadnymi olejkami czy balsamami, gdyż do natłuszczonej skóry trudno jest przykleić elektrody. Przed przymocowaniem do ciała końcówki elektrod powlekane są specjalnym żelem, który ułatwia przewodzenie impulsów elektrycznych. U mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej wskazane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.

ECHO SERCA

Badanie echo serca pozwala przedstawić na ekranie monitora obraz serca i naczyń krwionośnych uzyskany za pomocą ultradźwięków. Badanie to wykonuje się dla oceny morfologii serca, czyli jego obrazu anatomicznego oraz dla oceny jego pracy. Aparaty służące do wykonania badania umożliwiają obliczenie różnych parametrów służących ocenie stanu i pracy serca. O potrzebie wykonania badania echo serca decyduje lekarz kardiolog. Badanie to jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu i monitorowaniu przebiegu wielu chorób serca, w tym: wad wrodzonych i nabytych, niewydolności serca, kardiomiopatii, nadciśnienia tętniczego – dla oceny jego powikłań, nadciśnienia płucnego, chorób dotyczących aorty, choroby wieńcowej, u chorych po zawale serca i w jeszcze wielu innych schorzeniach. Jest jednym z podstawowych badań służących do diagnozowania takich objawów, jak: szmery sercowe, duszność, niektóre rodzaje bólów w klatce piersiowej, omdlenia, niektóre rodzaje arytmii. Badanie echo jest również pomocne w trakcie leczenia choroby nowotworowej w celu uniknięcia lub szybkiego wykrycia sercowych powikłań chemio- i radioterapii. Do badania pacjent(-ka) rozbiera się do pasa, a następnie kładzie na leżance na plecach lub na lewym boku. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę ultrasonograficzną aparatu posmarowaną żelem w różne miejsca klatki piersiowej tak, aby uzyskać obraz serca w wymaganych projekcjach. W zależności od indywidualnych warunków fizycznych pacjenta oraz wykrywanych patologii badanie trwa zazwyczaj od 15 do 45 minut.  Badanie jest bezpiecznie i zasadniczo niebolesne. Niewielki ból może wystąpić jedynie na skutek dociskania głowicy aparatu do klatki piersiowej. Badanie można wykonywać również kobietom w ciąży.  Nie są potrzebne szczególne przygotowania do badania. Należy jedynie zadbać o higienę osobistą i umyć się lub wykąpać, na przykład na wieczór przed dniem badania.

HOLTER

To modyfikacja spoczynkowego badania EKG, która polega na znacznym wydłużeniu czasu przeprowadzanego badania. Trwa ono dobę lub dwie, podczas gdy tradycyjne zajmuje kilkadziesiąt sekund. EKG rejestrowane jest w sposób ciągły, a zapis tworzony jest na nośniku danych takich, jak np. karta pamięci. Pozwala to ocenić pracę serca nie tylko w spoczynku ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności. Badanie metodą Holtera umożliwia ocenę zaburzeń rytmu serca, które pojawiają się o różnych porach dnia i w nocy. Często badanie umożliwia powiązanie objawów odczuwanych przez pacjenta; takich jak zawroty głowy, uczucie kołatania serca, duszność, ból w klatce piersiowej; ze zmianami w EKG. Badanie umożliwia ocenę działania rozrusznika serca.
Badanie metodą Holtera może być przeprowadzone w gabinecie lekarskim, przychodni lub przy łóżku chorego w szpitalu lub domu. Elektrody są umiejscowione na klatce piersiowej a kable od nich są podłączone do małego, przenośnego aparatu na baterie, który rejestruje zapis. Urządzenie zapisujące jest utrzymywane przez pas zapięty wokół bioder. W trakcie badania pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności oraz sporządzić notatki w których zapisuje dokładny czas posiłków, spacerów, kierowania pojazdem; jak również objawów (kołatania serca, zawrotów, duszności).Po zakończeniu badania lekarz analizuje zapis badania i notatki pacjenta. Cały test zwykle trwa około 24 godzin.

PRÓBA WYSIŁKOWA

Próba wysiłkowa to badanie elektrokardiograficzne pozwalające na ocenę wydolności fizycznej organizmu i zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej. Próba wysiłkowa pozwala określić, czy u danego pacjenta występuje choroba niedokrwienna serca. Pozwala też ocenić stan pacjenta, który przebył zawał serca.
Kiedy stosuje się próbę wysiłkową?
Badanie wysiłkowe jest stosunkowo proste i nieinwazyjne, dlatego często stosuje się je w celu zdiagnozowania niewydolności serca jako ewentualnej przyczyny dolegliwości bólowych w klatce piersiowej oraz po zawale serca, by ocenić stan pacjenta i jego rokowania na przyszłość.
Lekarz często zleca próbę wysiłkową przy
• podejrzeniu choroby wieńcowej,
• w przypadku pacjentów cierpiących na niestabilną postać choroby wieńcowej,
• wśród pacjentów z problemem niedomykalności zastawki aortalnej lub z blokiem serca przedsionkowo-komorowym
• w przypadku pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem serca, by ocenić funkcjonowanie tego urządzenia.
Jak przygotować się do próby wysiłkowej?
Próba wysiłkowa to badanie nieinwazyjne i niewymagające specjalnych przygotowań.
1. Pacjent rozbiera się do pasa.
2. Do jego klatki piersiowej przyczepiane są elektrody jak w zwykłym badaniu EKG.
3. Następnie pacjent rozpoczyna ćwiczenie na bieżni lub na rowerku stacjonarnym.
4. Podczas wysiłku fizycznego wykonywany jest zapis EKG pokazujący ewentualne nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego.
5. Następnie wykonywane jest badanie EKG spoczynkowe w 1, 3, 6 i 9 minucie po tym, jak pacjent zakończy ćwiczenie na bieżni lub rowerze stacjonarnym.
Pacjent przez 3 godziny przed badaniem nie powinien nic jeść ani palić papierosów. Na 12 godzin przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego.
Zapraszamy do zapisów – Dr. Mariola Agnieszka Laszuk – Kardiolog tel. 23/ 682 11 22
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba
ARNICA TO
Prywatne gabinety lekarzy specjalistów
Wysoko wykwalifikowany i doświadczony personel
Nowoczesna pracownia rentgenowska
Bogato wyposażone gabinety
Przyjemna atmosfera
Krótkie terminy wizyt
Konkurencyjne ceny
WAŻNE LINKI
Obowiązek informacyjny RODO
Polityka cookies
Regulamin organizacyjny
PORADNIE MEDYCZNE
Radiologia
Ortopedia i traumatologia
Reumatologia
Laryngologia
Neurologia
Dermatologia
Endokrynologia
Kardiologia
Rehabilitacja medyczna
Urologia
Ginekologia
BADANIA
EKG
ECHO serca
USG ortopedyczne
Usg ginekologiczne
USG (jamy brzusznej, tarczycy, ślinianki,
układu moczowego, jądra)

Dopplerowskie naczyń krwionośnych
Holter
Laboratoryjne
RTG
ADRES I DOJAZD
Centrum Medyczne Arnica

Ciechanów ul. Armii Krajowej 18A
tel.: 23 682 11 22, 23 682 11 33
kom: +48 664 360 672
e-mail: nzozciechanow@arnica.pl​
Strona bez barier