arnica logo
CiechanĂłw ul. Armii Krajowej 18A
23 682 11 22
23 682 11 33
+48 664 360 672
25
lip
Nowoczesna ortopedia w warunkach ambulatoryjnych

Od dawna w naszej przychodni stosujemy kwas hialuronowy w leczeniu choroby stawów, jednak wprowadzamy ciągle coraz nowsze preparaty, tzw. preparaty usieciowane kwasu hialuronowego, które wstrzykuje się w postaci jednej dawki, która utrzymuje się w stawie znacznie dłużej, dzięki czemu osiągamy bardzo wysoką skuteczność leczenia, jeżeli chodzi o regenerację chrząstki stawowej – mówi dr Tomasz Poboży, chirurg, ortopeda i traumatolog. Podawanie kwasu hialuronowego to tzw. wiskosuplementacja. Nie ogranicza się ona w tej chwili do podawania jedynie kwasu hialuronowego. Mamy do dyspozycji preparaty z oligonukleotydami (czyli fragmentami DNA), co nie tylko nawilża staw, ale w większym stopniu pobudza chrząstkę stawową do regeneracji.

W Arnice mamy stały dostęp do preparatu Condrotide. Nowoczesna ortopedia w chwili obecnej bardzo często korzysta z innych metod leczenia, jak np. terapii czynnikami wzrostu. W naszym Centrum Medycznym mamy możliwość zastosowania dwóch rodzajów preparatów – jest to terapia ACP oraz terapia GPS. Oba sposoby są stosowane w zależności od wskazań w danym przypadku. Własnopochodne czynniki wzrostu to białka, które są eksponowane na powierzchni płytek krwi. Ich obecność w miejscu uszkodzenia chorej tkanki pobudza komórki naprawcze organizmu do tego, żeby szybciej zachodziły w niej procesy regeneracyjne. Im większe jest stężenie płytek krwi w skoncentrowanym osoczu, tym zwykle większe są szanse gojenia. Czasami wystarcza zastosowanie prostszej terapii, takiej jak ACP, która jest metodą tańszą. Czasami jednak warto zastosowań terapię droższą, taką jak terapia GPS, gdzie często wystarczy jedno wstrzyknięcie dla uzyskania dobrego efektu, nawet w przypadku ciężkich schorzeń. A schorzenia, w których stosuje się terapię czynnikami wzrostu, to zmiany przeciążeniowe, jak choćby w przypadku uszkodzenia ścięgna Achillesa, zmiany przeciążeniowe prostowników przedramienia, czyli tzw. łokieć tenisisty, czy choroba rozcięgna podeszwowego – tzw. entezopatia rozcięgna podeszwowego – często nie do końca słusznie leczona jako tzw. ostroga piętowa. Tego rodzaju preparaty możemy stosować również w zmianach przeciążeniowych stawów, jednak tu lepsze efekty osiąga się stosując komórki macierzyste. Komórki macierzyste, które możemy podać pacjentom w naszej przychodni to komórki macierzyste, które pochodzą ze szpiku pacjenta.

Wprawdzie zabieg ich pobrania nie należy do przyjemnych, jednak żeby zniwelować nieprzyjemne odczucia, zabieg pobierania szpiku jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Dalej, pobrany szpik jest tak opracowywany, żeby uzyskać koncentrat komórek macierzystych. Następnie komórki macierzyste są podawane w chore miejsce. Dzięki temu pacjent szybciej powraca do sprawności. Wprawdzie terapia komórkami macierzystymi jest droższa, niż terapia czynnikami wzrostu, ale jej skuteczność jest również bardzo wysoka. Najnowszym sposobem leczenia jest terapia komórkami macierzystymi galarety Whartona .

Są to komórki pobrane z pępowin ludzkich, które są następnie namnażane w laboratorium w sposób wystandaryzowany, taki który umożliwia uzyskanie stałej liczby komórek w preparacie. Zwykle jest to 10 milionów. Komórki takie wstrzykuje się najczęściej bezpośrednio w chory staw. Jeżeli zostanie to wykonane przez lekarza ortopedę na odpowiednim etapie choroby zwyrodnieniowej, to często pozwala to uniknąć zastosowania endoprotezoplastyki stawu, a przynajmniej znacząco wydłuża czas, kiedy możemy funkcjonować normalnie z własnym stawem. Innym sposobem leczenia w ortopedii jest Nowoczesna Terapia Orthokine®, która bywa często określana jako własna pomoc ciała.

Polega ona na podawaniu preparatu przygotowanego z krwi pacjenta. Krew, po pobraniu, jest inkubowana w temperaturze 37 stopni Celsjusza. W trakcie tego procesu komórki krwi wytwarzają białka ochronne – przeciwzapalne, a następnie surowica z białkami ochronnymi jest oddzielana od skrzepu krwi i podawana pacjentowi od 1 do 3 razy w tygodniu w miejsce chorobowo zmienione w celu zahamowania procesów zapalnych i stymulowania regeneracji tkanek. Terapia Orthokine® ma zastosowanie w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, w tendinopatii ścięgna Achillesa i wielu innych schorzeniach całego układu mięśniowo-szkieletowego.

ARNICA TO
Prywatne gabinety lekarzy specjalistów
Wysoko wykwalifikowany i doświadczony personel
Nowoczesna pracownia rentgenowska
Bogato wyposażone gabinety
Przyjemna atmosfera
Krótkie terminy wizyt
Konkurencyjne ceny
WAŻNE LINKI
Obowiązek informacyjny RODO
Polityka cookies
Regulamin organizacyjny
PORADNIE MEDYCZNE
Radiologia
Ortopedia i traumatologia
Reumatologia
Laryngologia
Neurologia
Dermatologia
Endokrynologia
Kardiologia
Rehabilitacja medyczna
Urologia
Ginekologia
BADANIA
EKG
ECHO serca
USG ortopedyczne
Usg ginekologiczne
USG (jamy brzusznej, tarczycy, ślinianki,
układu moczowego, jądra)

Dopplerowskie naczyń krwionośnych
Holter
Laboratoryjne
RTG
ADRES I DOJAZD
Centrum Medyczne Arnica

Ciechanów ul. Armii Krajowej 18A
tel.: 23 682 11 22, 23 682 11 33
kom: +48 664 360 672
e-mail: nzozciechanow@arnica.pl​
Strona bez barier